leżak

Wakacyjne życzenia

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci

Życzymy wszystkim radosnych oraz pełnych przygód i wrażeń wakacji. Wspaniałego relaksu wśród najbliższych, wielu niezapomnianych przeżyć, ciekawych spotkań i nawiązania pięknych przyjaźni. Życzymy słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Bawcie się dobrze. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku przedszkolnym.

Absolwentom przedszkola życzymy powodzenia i sukcesów w szkole. Zapraszamy do  odwiedzania nas w wolnej chwili.

Wszystkim Rodzicom dziękujemy za całoroczną współpracę, za zaangażowanie w życie przedszkola.  

dni adaptacyjne

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy do naszych przedszkoli na dni adaptacyjne w dniach

  • 27 i 28.06.2022 w godz. 15.00 – 16.30
  • 29 i 28.08.2022 w godz. 10.00 – 11.30                                                                                                                                                            W spotkaniach wraz z dzieckiem może brać udział jeden z rodziców, proszę nie przyprowadzać rodzeństwa. Proszę również pamiętać o kapciach na zmianę dla rodziców i dzieci.
ruch_to_zdrowie_1024x768

W zdrowym ciele zdrowy duch czyli o tym jak ważny jest ruch dla malucha

„Ruch to zdrowie”- głosi stara maksyma i nie ma w niej ani krzty przesady. Aktywność fizyczna jest bowiem bardzo istotnym elementem życia i niezbędną potrzebą biologiczną każdego człowieka. Oczywiście tyczy się to osób w każdym wieku, jednak dzieci szczególnie, gdyż pozwala na prawidłowy ich rozwój i to nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Przyjrzyjmy się więc bliżej korzyściom płynącym z ruchu oraz różnym formom aktywności fizycznej, najlepszej dla naszego dziecka.

Wspomniałam już, że jest to jedna z potrzeb biologicznych człowieka. Bowiem już w łonie matki dziecko wykonuje określone ruchy, które wraz z jego rozwojem stają się coraz bardziej intensywne i urozmaicone. Takie ćwiczenia w dużym stopniu wpływają na jego zdrowy rozwój- stymulują pracę mózgu, wspomagają koordynację mięśniowo-nerwową, wpływają na rozwój mięśni i stawów, rozwijają poszczególne zmysły i wiele więcej. Nic więc dziwnego, że człowiek rodzi się z  naturalną potrzebą ruchu. A tymczasem wbrew temu, czego oczekuje nasze ciało, coraz częściej spędzamy czas w pozycji siedzącej- na oglądaniu telewizji, w pracy, w szkole, podczas odrabiania zajęć. Odpoczynek dużej części społeczeństwa jest bierny, a tymczasem aktywność fizyczna jest doskonałą formą wypoczynku, który przynosi masę korzyści. Dlatego w niniejszym artykule postaram się ukazać fakty na temat tego, jak istotne są wszelkie formy aktywności wśród dzieci tak, by rodzice zechcieli zapewnić ją swoim dzieciom, wspomagając ich prawidłowy rozwój.

O tym, że bez ruchu nie ma życia, wie najmłodszy przedszkolak. Dlatego też dzieci samoistnie dążą do podejmowania aktywności fizycznej. Jednak, co jeszcze daje nam ruch?

Korzyści aktywności fizycznej dzieci

Jest ich bardzo dużo, dlatego skupimy się jedynie na tych najważniejszych. Ponadto mogą one nieznacznie różnić się, w zależności od wieku i indywidualnych predyspozycji dziecka. Niemniej liczne badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że odpowiednia dawka ruchu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na prawidłowość procesów rozwojowych człowieka, a szczególnie dzieci, gdyż wówczas procesów tych przebiega najwięcej i bardzo szybko. Ponadto dzięki aktywności fizycznej znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu chorób i schorzeń w wieku dorosłym. Jakie jeszcze korzyści wynikają z aktywności u dzieci?

Prawidłowy rozwój ciała i wszystkich narządów dziecka

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na rozwój kości, mięśni i stawów dziecka, stymuluje rozwój układu krążeniowo-oddechowego, a więc serca i płuc, pobudza układ nerwowy a także układ pokarmowy, przyczyniający się do zachowania prawidłowej masy ciała.

Rozwój sprawności fizycznej

Okres dzieciństwa to czas, w którym człowiek bardzo intensywnie się rozwija, dlatego tak istotna jest prawidłowa stymulacja mięśni, kości, stawów i całego ciała, dzięki czemu możliwe jest osiąganie jak najlepszych parametrów fizycznych. Dziecko z odpowiednią dawką ruchu lepiej się rozwija, ma lepszą kondycję, sprawność, lepiej sobie radzi w codziennym życiu.

Lepsza praca mózgu

Podczas aktywności ciało staje się lepiej dotlenione, a jest to szczególnie istotne dla mózgu, który wówczas pracuje znacznie wydajniej. Co ważne – badania dowodzą, iż zwiększa się dzięki temu zdolność koncentracji i zapamiętywania u dziecka, a co za tym idzie, szybciej nabywa nowe umiejętności i chłonie wiedzę o otaczającym go świecie. Możemy dodatkowo stymulować ten obszar, przygotowując dziecku zabawy, podczas których ma zapewniony zarówno  ruch, jak i konieczność skupiania uwagi na czymś, kontrolowania, podzielności uwagi – na przykład robiąc tor przeszkód czy urządzając inne kreatywne zawody i zabawy.

Poprawa kondycji psychicznej

Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale również i umysł, przez co dzięki niej poprawia się samopoczucie, następuje redukcja stresu ale także ma on wpływ na umiejętność skupienia, szybkość podejmowania decyzji, zapamiętywanie, naukę. Aktywność rozwija w nas poczucie własnej wartości, kreatywność, konsekwencję w działaniach i wytrwałość, a także uczy zdrowej rywalizacji. Jak więc widzimy, oprócz rozwoju ruchowego, w dużej mierze rzutuje również i na rozwój psychiczny i umysłowy dziecka.

Ruch uczy pewności siebie, konsekwencji i wytrwałości.

Wyobraź sobie, że maluch zaczyna grać w piłkę nożną i strzela bramkę. Jakie emocje temu towarzyszą? Duma, radość i oczywiście ma ochota na więcej! Dzięki temu dziecko czuje, że ma poczucie sprawstwa (to, co się stanie zależy od niego, od jego pracy, starań i wysiłku) i że jest wartościowym człowiekiem, który może osiągnąć wszystko, co sobie zaplanuje. To cechy, które są bardzo cenione w społeczeństwie. Dzięki temu dziecku będzie się łatwiej skupić również na nauce, czy zabawie edukacyjnej.

Ruch relaksuje i redukuje stres.

Wydaje Ci się, że stres przeżywamy tylko my, dorośli? Nic bardziej mylnego! Dla kilkulatka kłótnia z koleżanką z przedszkola czy jutrzejsza wizyta u dentysty, którego się boi, to tak jak dla Ciebie trudna rozmowa z szefem czy publiczne wystąpienie. Warto więc nauczyć malucha, jak radzić sobie z takimi emocjami. Również w te kwestii aktywność fizyczna przychodzi z pomocą, bo podczas wysiłku zwiększa się poziom endorfin (czyli tzw. hormonów szczęścia) we krwi, przez co codzienne smutki wydają nam się nieco mniejsze.

Pożytkowanie nadmiaru energii

Każdy, kto ma dzieci ten wie, jakie złoża niekończącej się energii są w nich ukryte. Oczywiście dla prawidłowego rozwoju należy prawidłowo ją zużytkować, a że dzieci kochają aktywność poprzez zabawę, lecz także i szybko się nudzą, rodziców w tym rola, by umożliwić dzieciom realizację aktywności. Oczywiście nie muszą to być wcale profesjonalne ćwiczenia bądź jazda na rowerze po kilka godzin dziennie, gdyż oczywistym jest, że nie możemy sobie pozwolić na ciągłą organizację czasu dziecka. Dobrym rozwiązaniem natomiast będzie montaż drabinki gimnastycznej, gdyż jest to wielofunkcyjne narzędzie, dzięki którym dziecko będzie miało zapewnioną codzienną gimnastykę a ponadto będzie się przy tym doskonale bawić.

Rodzaje aktywności fizycznej dla dzieci

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia każde dziecko powinno mieć zapewnioną minimum jedną godzinę umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. Oczywiście form aktywności może być kilka- uprawianie sportu, poszczególne dyscypliny sportowe, spacer, wspinaczka górska, gimnastyka, aerobik, bieganie, gry sportowe i wiele innych. Należy pamiętać jednak, że każda forma aktywności fizycznej, dostosowana oczywiście do możliwości dziecka, będzie dobra a na pewno lepsza niż bezczynność i bierny tryb życia malucha. Natomiast nie ma wątpliwości, że połączenie aktywności i zabawy będzie najlepszym rozwiązaniem dla dzieci, gdyż będzie to sprawiać im przyjemność- podczas aktywności wytwarzają się bowiem endorfiny, a więc hormony szczęścia, odpowiedzialne za nasze samopoczucie.

Jaki jest więc najprostszy sposób, by zapewnić dziecku przestrzeń do aktywności poprzez zabawę? Montaż wspomnianej już wcześniej drabinki gimnastycznej. Dzięki swojej wielofunkcyjności nie tylko pozwala na angażowanie wszystkich partii ciała, ale również pozwala na rozwój kreatywności u dziecka oraz jest doskonałym narzędziem do różnorakich wybryków. Dodatkowo drabinka gimnastyczna to sprzęt bezpieczny i odpowiedni dla dzieci w każdym wieku, a nawet może przy jej użyciu ćwiczyć cała rodzinna, co jest niezwykle istotną wartością dodaną. Dzięki niej dziecko będzie miało zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu nawet wówczas, gdy nie możemy akurat wyjść z dzieckiem na zewnątrz bądź, gdy warunki atmosferyczne na to nie pozwalają. Drabinka gimnastyczna może zarówno stanowić pojedynczy element, może zawierać dodatkowe akcesoria takie jak ławka do ćwiczeń, drążek do ćwiczeń, kółka gimnastyczne czy lina z huśtawką, jak również może to być baza pod dalsze tworzenie kąciku zabaw dla dzieci.

Przedstawiam Państwu listę 15 powodów, żeby ćwiczyć razem ze swoją pociechą.

  1. Lepszy humor- każda dawka ruchu podnosi poziom serotoniny we krwi, odpowiedzialnej za poczucie zadowolenia i dopaminy, odpowiedzialnej za motywację.
  2. Spokojny sen- po intensywnym wysiłku fizycznym sen przychodzi z łatwością, dając ukojenie zarówno zmęczonemu dziecku jak i rodzicowi.
  3. Silne mięśnie- nie ulega wątpliwości fakt, że wysiłek fizyczny sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej i zmniejszaniu się poziomu tkanki tłuszczowej.
  4. Mocne kości- poprzez ćwiczenia dochodzi do wzrostu masy tkanki kostnej, co daje lepszą stabilizacje ciała i zapobiega upadkom.
  5. Lepsza praca mózgu – ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom koncentracji oraz budują nowe połączenia neuronalne w mózgu, co sprzyja rozwojowi poznawczemu dziecka.
  6. Proste plecy – odpowiedni dobór ćwiczeń zmniejsza występowanie wad postawy, ponieważ zostają wzmocnione mięśnie leżące przy kręgosłupie. Poza tym wzmocnieniu ulegają mięśnie brzucha i grzbietu- bezpośrednio wpływające na zachowanie prawidłowej postawy ciała.
  7. Lepsza odporność – regularne ćwiczenia zmniejszą ryzyko występowania przeziębienia. Tutaj chciałabym obalić pewien mit. Dzieci powinny wychodzić na dwór, nawet w niepogodę. Hartują w ten sposób swój organizm i wzmacniają układ odpornościowy. Rodzicu pamiętaj- Nie ma złej pogody, jest tylko niewłaściwy ubiór!
  8. Wysoka samoocena – sport podnosi wiarę we własne siły i możliwości.
  9. Zdrowsza praca serca – regularne ćwiczenia zmniejszają ciśnienie krwi.
  10. Większy apetyt – jest związany z większym zapotrzebowaniem mięśni w składniki odżywcze. To może się okazać dużą korzyścią dla rodziców dzieci niejadków.
  11. Mniejsze zmęczenie – przy regularnym zażywaniu ruchu- dzieci chętniej podejmują aktywność fizyczną. Od ruchu, tak samo jak i od słodyczy można się uzależnić, ale to uzależnienie ma znacznie więcej korzyści.
  12. Buduje więzi międzyludzkie- aktywność fizyczną podejmowana w grupie wzmacnia poczucie przynależności do niej, pozwala przeżywać wyzwalane emocje, uczy zasad fair- play oraz nie ulega wątpliwości fakt, że przyjaźnie z boiska często bywają na całe życie.
  13. Dłuższe zdrowie- całożyciowa aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych.
  14. Zmniejszenie poziomu stresu- dzieci w młodszym wieku przedszkolnym nie odczuwają go tak, jak dorośli, dlatego rodzicu- warto ćwiczyć ze swoją pociechą, ponieważ aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie poziomu kortyzolu (hormonu odpowiedzialnego za sytuacje stresowe) we krwi. Emocje rodzica często przenoszą się na dziecko, więc warto pomyśleć o tym, by przekazywać tylko te pozytywne.
  15. Bo możesz wykształcić przyszłego sportowca kadry narodowej!

 

By aktywność fizyczna przyniosła tyle korzyści dla Ciebie rodzicu i Twojej pociechy nie należy zapominać o regularności. Z pomocą przychodzi nam Światowa Organizacja Zdrowia, która wydała stosowne rekomendacje dotyczące ilości i jakości podejmowanego ruchu dla dzieci i młodzieży i jest to:

  • co najmniej 60 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności dziennie,
  • większość dziennej aktywności fizycznej powinny stanowić umiarkowanie intensywne ćwiczenia aerobowe (czyli tlenowe), do których należy włączyć ruch o intensywnym natężeniu, wymagający większych nakładów energetycznych,
  • co najmniej 3 razy w tygodniu aktywności ruchowe winny być ukierunkowane na wzmacnianie i kształtowanie mięśni i kości, a zatem idealne dla dzieci będą gry i zabawy grupowe lub indywidualne z piłką, bieganie, skakanie, jazda na rowerze, rolkach, czyli zajęcia zwiększające siłę, szybkość i gibkość.

Codzienna aktywność fizyczna dzieci musi stać się koniecznością, a obowiązek, by o to zadbać, zarówno od strony technicznej, jak i organizacyjnej, leży po stronie rodziców. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym w większym stopniu zadbamy o prawidłowy rozwój i zdrowie naszej pociechy.

 Z reguły dzieci nie trzeba namawiać do podejmowania aktywności fizycznej. Częściej to nam- dorosłym po prostu się nie chce, brakuje sił, motywacji czy chęci. Dlatego rodzicu- daj dobry przykład swojemu malcowi. Pokaż mu, że sport jest dobrym rozwiązaniem i idealną okazją do spędzenia czasu razem. W końcu: „W zdrowym ciele- zdrowy duch!”.

 

Mirella Salamon-Tyma

dzieci

PODZIĘKOWANIE

Szanowni Rodzice, Drodzy Pracownicy, Kochane Dzieci XII Festyn Rodzinny już za nami.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację festynu, za pomoc rzeczową, materialną, organizacyjną i wsparcie dobrym słowem. Dziękuję wszystkim za udział, super zabawę i uśmiech na twarzy. Nawet deszcz, który zmusił nas do zakończenia imprezy przed czasem nie zakłócił  niepowtarzalnej atmosfery podczas imprezy.

Zadowolenie naszych dzieci, ich uśmiech jest najlepszym dowodem uznania i podzięki za Państwa zaangażowanie.

BARDZO SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ.

Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa, wtedy proste – DZIĘKUJĘ – zawiera wszystko  co   chcemy wyrazić.

                    Małgorzata Kurasz                                                                                                                             

image

Dyżur dyrektora odwołany

W dniach od 13 do 21 czerwca 2022  NIE BĘDZIE DYŻURU DYREKTORA.

Rodziców zainteresowanych spotkaniem proszę o kontakt telefoniczny w celu umówienia innego, dogodnego dla Państwa terminu.

czerwiec

PIOSENKI

„LODY POZIOMKOWE”

Lo- lo- lo- lo- lo- lo- lody
Po- po- po- po- poziomkowe.
Lu- lu- lu- lu- lubię lizać
Choć gardełko nie jest zdrowe.

Mama mówi: nie! Tata mówi: nie!
A ja lody poziomkowe lizać chcę!
Mama mówi: nie! Tata mówi: nie!
A ja lodów poziomkowych chcę!

Mama boi się o dzieci,
Chcę by zawsze były zdrowe.
Ale przecież czasem trzeba
Zjadać lody poziomkowe.

Mama mówi: nie! Tata mówi: nie!
A ja lody poziomkowe lizać chcę!
Mama mówi: nie! Tata mówi: nie!
A ja lodów poziomkowych chcę!

Lody trzeba jeść powoli. 
Aby gardło nie bolało.
Mama trochę jeść pozwoli,
Lecz mi więcej by się chciało.

Mama mówi: nie! Tata mówi: nie!
A ja lody poziomkowe lizać chcę!
Mama mówi: nie! Tata mówi: nie!
A ja lodów poziomkowych chcę!

„RODZINNA WYCIECZKA”

  1. Wyjeżdżamy na wycieczkę
    naszym samochodem,
    kiedy siadam w foteliku
    zaczynam przygodę.

    Ref. Rodzinna wycieczka
    na czterech kółeczkach!
    Zapinamy pasy,
    jedziemy na wczasy!

    2. Droga wije się przez pola,
    lasy i miasteczka,
    z mostu widać jak turyści
    płyną na łódeczkach.

    Ref. Rodzinna wycieczka
    na czterech kółeczkach!
    Zapinamy pasy,
    jedziemy na wczasy!

    3. Na poboczu stoją znaki
    jazdę ułatwiają,
    dzięki nim podróżujący
    cel swój osiągają.

    Ref. Rodzinna wycieczka
    na czterech kółeczkach!
    Zapinamy pasy,
    jedziemy na wczasy!

june

Czerwiec

Zakres materiału na Czerwiec– grupa Iskierki i Chochliki

Sea animals – morskie zwierzęta

Shark – rekin

Dolphin- delfin

Octopus- ośmiornica

Fish – ryba

Crab – krab

Seahorse – konik morski

This is – to jest

What is this? – co to jest?

Let’s eat some ice-cream! – zjedzmy loda!

What’s your favourite flavour? – jaki jest twój ulubiony smak lodów?

Vanilla – wanilia

Chocolate – czekoladowe

Strawberry – truskwawkowy

Lemon – cytrynowy

Banana -bananowe

Octopus song

Hi, I’m an octopus!

I like to swim!

Octopus, octopus.

Swim, swim octopus.

Octopus, octopus.

Swim, swim octopus.

Swim up. Swim down.

Swim forward. Turn around.

Swim up. Swim down.

Swim forward. Turn around.

Octopus, octopus. Swim, swim octopus.

Octopus, octopus. Swim, swim octopus.

See you later!

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakres materiału na Czerwiec- grupa Włóczykije i Skrzaty

Sea animals – morskie zwierzęta

Shark – rekin

Dolphin- delfin

Octopus- ośmiornica

Fish – ryba

Crab – krab

Seahorse – konik morski

Turtle – żółw

Stingray – płaszczka

Starfish – rozgwiazda

Jelly fish – meduza

Whale – wieloryb

This is – to jest

What is this? – co to jest?

Let’s eat some ice-cream! – zjedzmy loda!

What’s your favourite flavour? – jaki jest twój ulubiony smak lodów?

Who stole the ice-cream from the ice-cream box? – kto ukradł loda z pudełka?

Here you are- proszę bardzo

Vanilla – wanilia

Chocolate – czekoladowe

Strawberry – truskwawkowy

Lemon – cytrynowy

Banana -bananowe

Pumpkin – dyniowe

Orange – pomarańczowe

CHerry – wiśniowe

Watermelon – arbuzowe

Broccoli – brokułowe

Cookies – ciasteczkowe

I would like banana flavour please – Chciałbym smak bananowy poproszę

A sailor went to sea song

A sailor went to sea sea sea

To see what she could see see see

But all that she could see see see

Was the bottom of the deep blue sea sea sea

A seahorse!

A sailor went to sea sea sea

To see what she could see see see

But all that she could see see see

Was a seahorse swimming in the sea sea sea

A jellyfish!

A sailor went to sea sea sea

To see what she could see see see

But all that she could see see see

Was a jellyfish swimming and a seahorse swimming in the sea sea sea itd….

 

czerwiec

Czerwiec

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC CZERWIEC

DLA GRUPY SKRZATY

  1. Niby tacy sami, a jednak inni
  • rozwijanie mowy,
  • kształtowanie postawy tolerancji w stosunku do dzieci niepełnosprawnych,
  • rozwijanie sprawności manualnej,
  • dostrzeganie różnic i podobieństw pomiędzy dziećmi różnych ras,
  • porównywanie masy przedmiotów,
  • zapoznanie z działaniem wagi szalkowej,
  • rozwijanie sprawności fizycznej,
  • kształtowanie poczucia rytmu,
  • rozwijanie zdolności wokalnych,
  • wykorzystanie w pracy surowców wtórnych,
  • integrowanie dzieci,
  • uczestniczenie w konkursach, zabawach zręcznościowych,
  • rozróżnianie emocji, przyjemnych i nieprzyjemnych, towarzyszących ludziom dorosłym i dzieciom.
  1. Wakacyjne podróże
  • zapoznanie z kontynentami oraz z globusem – kulistym modelem Ziemi,
  • rozwijanie sprawności manualnej,
  • rozwijanie umiejętności wycinania,
  • rozwijanie umiejętności liczenia,
  • zapoznanie ze środowiskiem przyrodniczym obszarów górskich,
  • rozwijanie sprawności fizycznej,
  • rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej,
  • opanowanie tekstu i melodii piosenki,
  • poznawanie wybranych regionów Polski,
  • poznawanie oznak lata,
  • rozwijanie mowy i myślenia,
  • rozwijanie słuchu fonematycznego,
  • poznawanie wybranych miejsc w Polsce.
  1. Pożegnania nadszedł czas
  • zachęcanie do wspominania pobytu w przedszkolu,
  • rozwijanie sprawności manualnej,
  • rozwijanie umiejętności liczenia,
  • dodawanie i odejmowanie w zakresie 10,
  • rozwijanie sprawności fizycznej,
  • utrwalanie melodii i tekstu piosenki,
  • rozwijanie koncentracji uwagi podczas działań,
  • dzielenie się wspomnieniami ze swojego pobytu w przedszkolu,
  • poznawanie przyczyny pękania czereśni,
  • zachęcanie do uczestniczenia w zabawach badawczych,
  • poznawanie swoich możliwości,
  • pożegnanie dyrektora, nauczycieli, młodszych kolegów.
  1. Projekt Zabawki ekologiczne
  • kształtowanie świadomości ekologicznej (możliwość ponownego wykorzystania odpadów),
  • rozwijanie zasobu słownictwa związanego z ekologią,
  • zapoznanie z materiałami różnego pochodzenia (plastik, metal, papier) i ich właściwościami,
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko,
  • rozwijanie zdolności manualnych,
  • kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie oraz przestrzegania przyjętych zasad,
  • rozwijanie kreatywności i wyobraźni,
  • rozwijanie świadomości ekologicznej,
  • rozwijanie aktywności twórczej,
  • poszerzanie wiedzy na temat właściwości metali,
  • rozwijanie sprawności fizycznej,
  • kształtowanie wiedzy na temat postaw proekologicznych,
  • docenianie użyteczności rzeczy pochodzących z recyklingu,
  • wdrażanie do poszanowania ludzi wykonujących różne zawody,
  • pobudzanie ciekawości poznawczej,
  • uporządkowanie wiedzy na temat ekologii i recyklingu,
  • rozwijanie umiejętności zgodnej współpracy i planowania.

 

 

Kolorowe dzieci

Gdyby, gdyby moja mama

Pochodziła z wysp Bahama

To od stóp po czubek głowy

Byłabym czekoladowa

Mogłam przyjść na świat w Cejlonie

Na wycieczki jeździć słoniem

I w Australii mieć tatusia

I z tatusiem łapać strusie

Nie patrz na to i (jo) w jakim kraju

Jaki kolor i (jo) dzieci mają

I jak piszą na tablicy

To naprawdę się nie liczy!

Przecież wszędzie i (jo) każda mama

Każdy tata i (jo) chce tak samo

Żeby dziś na całym świecie

Mogły żyć szczęśliwe dzieci

Mogłam małą być Japonką

Co ubiera się w kimonko

Lub w Pekinie z rodzicami

Ryż zajadać pałeczkami

Od kołyski żyć w Tunisie

Po arabsku mówić dzisiaj

Lub do szkoły biec w Mombasie

Tam gdzie palmy rosną w klasie

Nie patrz na to i (jo) w jakim kraju

Jaki kolor i (jo) dzieci mają

I jak piszą na tablicy

To naprawdę się nie liczy!

Przecież wszędzie i (jo) każda mama

Każdy tata i (jo) chce tak samo

Żeby dziś na całym świecie

Mogły żyć szczęśliwe dzieci

Los to sprawił lub przypadek

Że Hindusem nie był dziadek

Tata nie był Indianinem

I nie w Peru mam rodzinę

Nie patrz na to i (jo) w jakim kraju

Jaki kolor i (jo) dzieci mają

I jak piszą na tablicy

To naprawdę się nie liczy!

Przecież wszędzie i (jo) każda mama

Każdy tata i (jo) chce tak samo

Żeby dziś na całym świecie

Mogły żyć szczęśliwe dzieci

Nie patrz na to w jakim kraju

Jaki kolor dzieci mają

I jak piszą na tablicy

To naprawdę się nie liczy!

Przecież wszędzie każda mama

Każdy tata chce tak samo

Żeby dziś na całym świecie

Mogły żyć szczęśliwe dzieci

Nie patrz na to

W jakim kraju

Jaki kolor dzieci mają

I jak piszą na tablicy

To naprawdę, naprawdę, naprawdę się nie liczy!

Bursztynek

Kiedy już trzeba będzie powiedzieć cześć

Kiedy już lato pęknie i spadnie deszcz

Co Ci dać przyjacielu mych słonecznych dni

Żeby czas nie zamazał tych wspólnych chwil

Bursztynek bursztynek znalazłam go na plaży

Słoneczna kropelka kropelka złotych marzeń

Bursztynek bursztynek położę Ci na dłoni

Gdy spojrzysz przez niego mój uśmiech Cię dogoni

Kiedy znów się spotkamy za wieków sześć

Kiedy znów powiesz do mnie po prostu cześć

Może nawet nie poznam przez chwilę Cię

Ale ty wtedy prędko wyciągniesz ten

Bursztynek bursztynek znalazłam go na plaży

Słoneczna kropelka kropelka złotych marzeń

Bursztynek bursztynek położę go na dłoni

Gdy spojrzysz przez niego mój uśmiech Cię dogoni

Bursztynek bursztynek znalazłaś go na plaży

Słoneczna kropelka kropelka złotych marzeń

Witajcie w naszej bajce

Witajcie! W naszej bajce

Słoń zagra na fujarce,

Pinokio nam zaśpiewa,

Zatańczą wkoło drzewa.

Tu wszystko jest możliwe,

Zwierzęta są szczęśliwe,

A dzieci, wiem coś o tym,

Latają samolotem.

Nikt tutaj nie zna głodu,

Nikt tu nie czuje chłodu

I nawet – ja nie kłamię

Nikt się nie skarży mamie.

Witajcie! W naszej bajce

Słoń zagra na fujarce,

Pinokio nam zaśpiewa,

Zatańczą wkoło drzewa,

Bo z wami jest weselej,

Ruszymy razem w knieje,

A w kniejach i dąbrowach

Przygoda już się chowa

My ją znajdziemy sami,

My, chłopcy z dziewczętami,

A wtedy daję słowo,

Że będzie kolorowo.

image

Dyżur wakacyjny dla dzieci z innych przedszkoli gminnych

W dniach od 1 do 10 czerwca 2022 trwają zapisy dzieci z innych przedszkoli gminnych na dyżur wakacyjny.  W związku z dużym zainteresowaniem dyżurem w miesiącu lipcu w dniach od 1-29  będą czynne oba przedszkola, zarówno w Rosnówku jak i w Szreniawie.

Zainteresowani rodzice w wyżej wymienionym terminie zobowiązani są dostarczyć i złożyć w skrzynce pocztowej znajdującej się przy furtce do przedszkola wypełniony i podpisany przez rodziców „Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola w okresie letnim” (do pobrania z naszej strony z Zakładki „Dokumenty do pobrania