hands

„Zrównoważony rozwój w praktyce” 

Zastanawiasz się, co tak naprawdę zmieni bardziej ekologiczne i zrównoważone podejście do rozwoju i środowiska? Odpowiedź brzmi – bardzo wiele! Bum gospodarczy, konsumpcjonizm, coraz wyższe temperatury na całym świecie, wymieranie kolejnych gatunków zwierząt i roślin, klęski żywiołowe to wszystko zwiastuje zbliżającą się katastrofę klimatyczną. Jeśli chcemy jej uniknąć, musimy już teraz zmienić swoje codzienne nawyki, edukować już od najmłodszych lat, jak ważna jest ekologiczne i ekonomiczne dbanie o naszą planetę. 

Współcześnie uważa się, że wystarczy odpowiednia edukacja, abyśmy mogli jak najlepiej chronić środowisko naturalne. A jak wiadomo, edukację najlepiej zaczynać jak najwcześniej. Przyszłość należy do dzieci – aby więc przyszłość naszych dzieci była ekologiczna, już od najmłodszych lat warto uczyć je, jak właściwie dbać o środowisko. Oto kilka wskazówek, jak to robić: 

 

 1. Aby dzieci mogły zrozumieć, na czym polega zrównoważony rozwój, najlepiej używać prostego słownictwa. 
 • zużywamy tylko tyle, ile potrzebujemy, 
 • niczego nie marnujemy, 
 • chronimy zwierzęta i rośliny, 
 • kupujemy tyle jedzenia, ile potrzebujemy, 
 • nie śmiecimy, 
 • nie wykorzystujemy pracy innych, abyśmy mogli sobie coś kupić, 
 • korzystamy z ekologicznych opakowań, 
 • segregujemy śmieci, 
 • nie niszczymy środowiska lokalnego – nie łamiemy ławek, nie malujemy po murach,  
 • w lesie zbieramy tylko jadalne grzyby, niejadalne zostawiamy dla zwierząt, które chętnie je zjedzą, 
 • pomagamy innym, 
 • korzystamy z wiedzy starszych pokoleń, 
 • akceptujemy fakt, że po nas przyjdą inne pokolenia i też chcą korzystać z bogactw naszej planety 
 1. Pomysły na eko edukację i zabawy:

Dzieci są bardzo otwarte i najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego zawsze warto pokazać im niż opowiedzieć. Zachęcamy do współdziałania. Każdy może dbać o zrównoważony rozwój. 

 • Zabierz dzieci na targ lub farmę i pokaż, skąd biorą się owoce, warzywa czy mleko.  
 • Wytłumacz, że najlepiej jest kupować lokalne składniki, które nie musiały przebyć dalekiej drogi przez świat na nasz stół. 
 • Jedz sezonowe warzywa i owoce – zrób z dziećmi surówki i sałatki. 
 • Stwórz swój własny ogródek – może być ziołowy ogród na parapecie, i zachęcaj dziecko do opieki nad nim. 
 • Pozwalaj dziecku włączyć się w przegotowywanie żywności – wytłumacz, że niemal wszystko można wykorzystać lub przetworzyć. 
 • Wspólne gotowanie to świetna okazja, by porozmawiać o rachunkach za wodę, prąd i gaz. Wytłumacz, że na mediach warto oszczędzać. 
 • Zielone spacery po okolicy będą idealne, aby Twoje dzieci zaprzyjaźniły się z przyrodą. Wspólnie oglądajcie rośliny i zwierzęta. 
 • Spacer po okolicy to też świetna okazja na zawody – kto wymieni więcej kolorów, zwierząt żyjących w lasach, ptaków? 
 • Coraz bardziej popularne stają się ścieżki edukacyjne. Sprawdź, czy nie ma jakiejś w Twojej okolicy i razem z dziećmi wybierz się na przygodę. Często są one stworzone w formie gry, co jest doskonałą okazją, by przez zabawę i konkurs zaznajamiać się z przyrodą i edukować na temat ekologii nawet najmłodsze dzieci. 
 • Zamiast jechać gdzieś samochodem, wyciągnijcie rowery, skorzystajcie z komunikacji miejskiej bądź po prostu wybierzcie się na spacer. Spędzicie razem więcej czasu na świeżym powietrzu, z korzyścią i dla zdrowia i dla środowiska. 
 • Zbudujcie hotel dla owadów! Owady takie jak pszczoły czy motyle są niezwykle ważne w ekosystemie. Wystarczy kilka patyków i kwiatków, by Twoje dziecko mogło zbudować mały hotelik dla owadzich przyjaciół! Postawcie go w spokojnym miejscu, np. na balkonie i codziennie obserwujcie, jak korzystają z niego różne owady. 
 • Zadbajcie o zwierzęta. W okresie upałów, wystawcie małą miseczkę z wodą, aby spragnione ptaki mogły z niej korzystać. Pamiętajcie, aby pojemnik był dość płaski i niezbyt głęboki. Umieśćcie go w parku czy po prostu przed domem i nie zapomnijcie posprzątać, gdy już nie będzie potrzebny. Zimą natomiast, warto zadbać o zapewnienie pożywienia dla ptaków. Zbudujcie razem karmnik i wypełnijcie go ziarnami bądź specjalną karmą.  
 • Posprzątajcie okolicę. Zaopatrzcie się w rękawiczki, worki na śmieci i wyruszcie na spacer, by posprzątać las czy park niedaleko domu. Zorganizujcie konkurs, kto zbierze najwięcej śmieci, a Twoje dziecko na pewno będzie miało świetną zabawę. 
 • Pada deszcz i siedzicie w domu? Poproś babcie lub dziadka, żeby opowiedzieli, jak kiedyś dbali o środowisko, co jedli i jak spędzali wolny czas. Dziadkom będzie przyjemnie a i twoje dziecko spędzi mile czas z bliskimi. 
 • Twoje dziecko lubi oglądać atlasy? Pokaż mu Polskę na mapie, opowiedz o najbliżej okolicy. Może warto wybrać się na wycieczkę i zobaczyć kilka historycznie ważnych miejsc? Pamiętaj – skorzystaj z roweru albo komunikacji miejskiej i baw się dobrze. 

 

Katarzyna Błażejewska-Matuszczak 

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.