indeks

Zachorowanie na owsicę

Otrzymaliśmy zgłoszenie zachorowania na owsiki przez dziecko z przedszkola w Szreniawie. Prosimy o obserwację swoich dzieci.  Przedszkole podejmie kroki zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa.

Owsiki: co to za pasożyty?

Owsik mieszka w przewodzie pokarmowym, jedynym jego żywicielem jest człowiek. Zakazić się można jedząc niemyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja tego pasożyta. Z jaj, w jelitach wylęgają się owsiki, które w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Potem nocami samica wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze dziecka, w okolicach odbytu. Są one pokryte lepką wydzieliną, która powoduje nieprzyjemny świąd. Drapiąc się, często zupełnie nieświadomie, przez sen, dziecko przenosi jaja na ręce, a stamtąd na znajdujące się w pobliżu przedmioty lub bezpośrednio do buzi. Jaja trafiają znowu do przewodu pokarmowego i cykl się powtarza.

Owsiki u dzieci: objawy

Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej zakażone dziecko zaczyna gorzej spać, w nocy kręci się i wierci, drapie po pupie, traci apetyt, jest blade, ma podkrążone oczy, czasem zaczyna się moczyć, skarżyć na bóle brzucha, jest nadpobudliwe. U dziewczynek może także dojść do infekcji sromu i pochwy, co objawia się pieczeniem i białymi upławami.

Owsiki – leczenie

Leczenie owsicy prowadzi lekarz – polega na dobraniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz podaniu ich także rodzinie, ponieważ istnieje ryzyko, że choroba zaatakuje wszystkich jej członków. Lekarz zaleci także częste zmiany pościeli, noszenie obcisłej bielizny i dezynfekcję przedmiotów, z którymi pacjenci mieli częsty kontakt.

W celach profilaktycznych, jeżeli to możliwe, prosimy wszystkich (dzieci, rodzice, domownicy) o zażycie  leku na owsiki, który jest dostępny w aptece bez recepty

Możliwość komentowania została wyłączona.