Z logopedią na TY – październik

 

Rodzicu!

 

GŁUŻENIE A GAWORZENIE, czym jest, kiedy powinno się rozpocząć, kiedy szukać pomocy u specjalisty.

 O głużeniu mówimy gdy, maluszek wydaje z siebie gardłowe dźwięki w sposób mimowolny i nieświadomy. Głużenie to trening malucha – trening strun głosowych, oddychania, przygotowanie do trudnej nauki mówienia.

 Głużenie to dźwięki tylnojęzykowe, na które składają się głoski K, G, H. Sytuacja taka pojawia się około 2-3 miesiąca życia i trwa do około 6 miesiąca życia. Pomimo, iż głużenie jest stanem nieświadomym doskonale trenuje aparat artykulacyjny dziecka przygotowując go do późniejszego wydawania bardziej złożonych dźwięków. Głużenie nazywane jest także gruchaniem 😊 . Po 6 miesiącu życia głużenie powinno płynnie przejść w gaworzenie. Jeśli tak się nie dzieje może to być sygnał, że dziecko ma problem z słuchem. Głużeniu towarzyszy z reguły dobry nastrój dziecka, jest to znak, że wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone. Dlatego warto, zadbać o potrzeby maluszka, gdyż dobry nastrój pozwala mu ćwiczyć aparat artykulacyjny, co będzie owocowało na przyszłość.

Gaworzenie to świadome i zamierzone wydawanie dźwięków przez dziecko. Jest to połączenie spółgłosek i samogłosek np. ta, ta, ma, ma, da, da, te, te, me, me itd. Powinno się ono pojawić około 6 miesiąca życia, najpóźniej jednak w 10 miesiącu życia dziecka. Pomimo, że jest to świadome wydawanie dźwięków to trudno mówić tu o intencjonalnym ich używaniu. Warto w tym czasie uczyć dziecko jak najwięcej połączeń sylabowych – dorosły mówi, dziecko powtarza np. da-da, ma-ma, ta-ta. Gaworzenie to bardzo dobry trening narządów artykulacyjnych i kontroli mięśni ale także przyczynia się do treningu słuchu poprzez próbę naśladowania zasłyszanych dźwięków. Jeśli po II półroczu życia gaworzenie się nie pojawiło należy skontaktować się z lekarzem lub logopedą, by wykluczyć zaburzenia rozwojowe lub problemy z słuchem.

 

 

RODZICU PAMIĘTAJ!

Głużą wszystkie dzieci bez wyjątku – nawet te z niedosłuchem lub całkowicie głuche. Nie jest to więc argument, że moje dziecko na pewno słyszy. U dzieci głuchych, głużenie zanika zwykle około 18 miesiąca życia i nie pojawia się nic więcej (nie ma gaworzenia). Głużą jednakowo wszystkie dzieci na świecie – język, kultura, nie mają tutaj żadnego znaczenia.

 

 

Przygotowała

Marta Kapela

 

Możliwość komentowania została wyłączona.